Legendy i mity na temat bursztynu

bursztyn

Bursztyn od tysiącleci pobudza wyobraźnię ludzi. Transportowany był on do Rzymu z jego głównego miejsca w Europie, czyli z wybrzeży Morza Bałtyckiego. We wczesnej epoce nowożytnej bursztyn uważany był za najcenniejszy dar na dworach królewskich, cesarskich, carskich, sułtańskich i papieskich. Obecnie 70 procent biżuterii z bursztynem produkuje się w Polsce. Zbieracze bursztynu nocą spacerują po wzburzonej plaży, a w dzień nurkują. Czy wiedziałeś, że największy bursztyn na świecie znajduje się w Gdańsku? Sprawdź tutaj!

Legendy na temat bursztynu

Różne ludy tłumaczyły powstawanie bursztynu różnymi mitami, ale łzy są obecne w nich wszystkich. Grecy wierzyli, że Faeton, syn boga słońca Heliosa, leciał zbyt blisko ziemi w blasku słońca swego ojca, więc Zeus uderzył go piorunem. Jego siostry płakały przez cztery miesiące, a ich łzy zmieniły kolor na bursztynowy. Według litewskiej legendy Jūratė, bogini morza, zakochała się w rybaku. Oburzony tym bóg burzy Perkūnas zabił rybaka i rozbił podwodny bursztynowy pałac Jūrat – od tego czasu morze wyrzuca na brzeg jego kawałki i łzy opłakującej bogini.

Tajemnica bursztynowej komnaty

Władcy XVIII wieku lubowali się w bursztynie. W Pałacu Króla Prus w Berlinie dwóch artystów ozdobiło całą salę szlachetnym materiałem, zużywając sześć ton bursztynu. Bursztynowa komnata była ozdobą pałacu św. Katarzyny w Petersburgu do czasu, gdy Niemcy splądrowali pałac w 1941 roku. Ozdoba została przewieziona do Królewca, gdzie miasto zostało utracone w oblężeniu w 1945 roku. Jedni mówią, że został zniszczony, inni, że skradziona; poszukiwacze skarbów wciąż ekscytują się jej losem. W 1979 r. władze radzieckie postanowiły odbudować pierwotne pomieszczenie, prace trwały 24 lata.

Mit o naszyjniku dentystycznym

W wiekach poprzedzających współczesną medycynę bursztynowi przypisywano właściwości lecznicze. Do dziś wiele setek sklepów internetowych i blogów ciążowych poleca łańcuszek z bursztynem, który ułatwia ząbkowanie niemowlętom. Jedna z teorii, która nie jest do końca naukowa, mówi, że „produkuje czystą energię organiczną”, podczas gdy inni twierdzą, że kwas bursztynowy jest wchłaniany przez skórę do organizmu niemowląt. Chociaż kwas bursztynowy jest ważnym związkiem biorącym udział w metabolizmie komórkowym, jego spożycie nie ma wykrywalnego efektu fizjologicznego. Nawet jeśli tak się stanie, nie rozpuści się w mierzalnych ilościach w kontakcie z ludzką skórą. Ponadto pediatrzy twierdzą, że łańcuszek może być niebezpieczny, ponieważ może uciskać szyję dziecka, a jego kawałki mogą zostać przypadkowo połknięte.