Jakie są najpopularniejsze piramidy w Egipcie?

Egipskie piramidy należą do najbardziej podziwianych i badanych zabytków na naszej planecie. Zbudowane z ogromnych bloków kamiennych 4 tysiące lat temu, są tajemnicą dla wielu archeologów, którzy zastanawiają się, jak je wtedy zbudowano. Trzy piramidy w Gizie, Cheopsa, Kefrena i Mycerinusa, są najbardziej znane i znajdują się w pobliżu Kairu.

Najstarsze piramidy

Ile piramid znajduje się w Egipcie? Wzdłuż rzeki Nil, gdzie Egipcjanie rozwinęli swoją cywilizację, odkryto 120 piramid.

W 2700 r. p.n.e. Egipcjanie zbudowali grobowce zwane mastabami z materiału zrobionego z błota wydobywanego z Nilu. To właśnie w tych konstrukcjach chowano egipskie eminencje, ale nie były one jeszcze uznawane za piramidy.

Pierwszą znaną piramidą zbudowaną w tym czasie była piramida schodkowa w Saqqara upamiętniająca śmierć faraona Dyesera. Została zbudowana przez architekta Imhotepa i jest uważana za najstarszą piramidę.  Kolejna z egipskich piramid została zbudowana z woli króla Seneferu i została ochrzczona nazwą piramidy romboidalnej, znajduje się w Dahshur. Czy znasz inne atrakcje Egiptu? Poznaj je wszystkie: https://www.rezerwaty.pl/dlaczego-warto-pojechac-do-egiptu-5-najciekawszych-atrakcji-turystycznych

Jakie są najpopularniejsze piramidy w Egipcie?

Piramida Cheopsa

Piramida Cheopsa jest największą z piramid w Gizie, chociaż piramida Cheopsa wydaje się być  jeszcze większa, ponieważ została zbudowana na wyższym terenie. Znana jest jako Wielka Piramida Cheopsa i została zbudowana jako grobowiec dla faraona Khufu z IV dynastii. Faraon ten znany jest jednak również pod greckim imieniem Cheops. Piramida Cheopsa jest jedynym z siedmiu cudów starożytnego świata, który wciąż istnieje.

Piramida Chefrena

Kolejna z piramid w Gizie z 26 wieku p.n.e. Piramida Chefrena ma ponad 140 metrów wysokości i jest częścią kompleksu funeralnego, w którym znajduje się świątynia grobowa wraz z wybrukowaną groblą związaną ze Świątynią Doliny.

Piramida Mycerinusa

Jest to najmniejsza z piramid w Gizie. Została zbudowana dla faraona Mycerinusa, uważanego za możliwego syna Chefrena. Ma 65,6 m wysokości i jest uważana za jedną z najpiękniejszych piramid w Egipcie, ponieważ jest pokryta różowym granitem. Co więcej, materiał ten, obecnie zużyty przez czas, sprawił, że zabytek ten nabrał blasku, nadając mu niepowtarzalne piękno.