Piramidy- najczęstszy kształt grobowca na świecie

Piramida była symbolem pochówku i życia pozagrobowego przez około 5000 lat – od starożytnych faraonów po Nicolasa Cage’a, który właśnie w tym dziesięcioleciu zamówił własne piramidowe sklepieni nie wiadomo w prawdzie czy chce zostać tam pochowany jednak wszystko na to wskazuje. Dlaczego właśnie ten kształt jest najczęściej łączony  z królestwem zmarłych, jest jednak nadal kwestią pewnej tajemnicy.

Najczęstszą teorią jest to, że pierwsze piramidy egipskie zostały zaprojektowane tak, aby przypominały kopiec, który według starożytnej religii powstał z pierwotnych wód z bogiem stwórcą na nim, i z którego powstała Ziemia. Jako pomnik pogrzebowy, piramida reprezentowała symbolikę przejścia do życia pozagrobowego.

W teraźniejszości, niektóre teorie sugerują nawet, że kształt piramidy, zwłaszcza piramidy stopniowe, miały być rozumiane jako dosłowne schody do nieba, aby pomóc poprowadzić duszę faraona po tym, jak opuścił on ciało na swoim wejściu, aby dołączyć do bogów na niebie. Bez względu na pochodzenie, piramida pogrzebowa zasłynęła, i to nie tylko w Egipcie. W miarę jak kultury stawały się coraz bardziej powiązane i kultura starożytnego Egiptu  rozprzestrzeniała się na Bliskim Wschodzie i poza nim, piramida jako kształt grobowca zyskiwała coraz większą popularność wraz z nią. Starożytne piramidy nubijskie umiejscowione we współczesnym Sudanie, zostały zainspirowane przez pochowanych faraonów z Doliny Królów, a w końcu stały się tak przesiąknięte kulturą, że każdy bogaty kupiec chciał, aby piramida mieściła ich ciała po śmierci.

Mezopotamia- starożytne grobowce

Ta forma grobowca rozprzestrzeniła się po całym świecie, a teraz kilka tysięcy lat później jest to brama do ówczesnej kultury i oblegana atrakcja turystyczna.