Notre Dame czy Wieża Eiffla?

wroclaw

Odwiedzający Paryż zapewne chcieliby zobaczyć słynną Wieżę Eiffla. Jest to symbol stolicy Francji. Jedna z najsłynniejszych budowli świata. Miała ona stać tylko do 1909 roku, jednak kiedy przekonano się, ze to świetne miejsce na usytuowanie anteny radiowej, postanowiono ją pozostawić. Dziś wieża ta wykorzystywana jest do mierzenia i rejestracji warunków atmosferycznych. Niewiele budowli ma tak otwarta konstrukcję, że można zobaczyć wszystko na przestrzeni. Podczas zmiennych warunków atmosferycznych wieża ta może urosnąć, lub też skurczyć się nawet o 15 cm. Jest to spowodowane kurczeniem się metalu, z czego wykonana jest ta wieża.

Poza zwiedzeniem słynnej wieży, będąc we Francji warto odwiedzić Katedrę w Notre Dame, która postawiona została w stylu gotyckim. W Notre Dame warto zapoznać się z kilkoma interesującymi miejscami. Jednym z takich miejsc są makabryczne kamienne figury na zewnątrz katedry, które nazwano gargulcami. To przez nie uchodzi woda zbierana przez rynny. Wykorzystano do tego właśnie otwarte paszcze. Na placu, przed katedra znajduje się słynny punkt zerowy, który jest miejscem startowym do mierzenia odległości od Paryża do wszystkich innych miast Francji. Wnętrze Notre Dame słynie z pięknych witraży nazywane rozetami. Rozeta po stronie północnej powstała XIII wieku. Była wtedy największym oknem na całym świecie.

Wspaniałe zabytki zobaczysz też we Wrocławiu. Odwiedź naszą drugą stronę i zobacz, jakie zabytki można zobaczyć na wycieczce rowerowej we Wrocławiu.

Te dwa przykładowe miejsca godne uwagi pozwolą nam zadecydować czy warto odwiedzić Francję. Wiele biur podróży posiada w swojej ofercie właśnie wycieczki do Paryża. W biurze takim otrzymamy stosowne broszurki czy foldery reklamowe, zachęcające nas do wycieczki w tak piękne miasto, jakim jest Paryż.