Rodzaje Kamienia do produkcji Płyt Grobowych

Wczesne nagrobki były wykonane z łupków, które były dostępne lokalnie na polach i łąkach.  Następnym materiałem, który stał się popularny, był marmur, ale z czasem pomnik ten  uległ erozji, a nazwiska i dane zmarłych były nie do odszyfrowania. W 1850 r. granit stał się preferowanym materiałem do produkcji  nagrobków ze względu na swoją sprężystość i dostępność. Na współczesnych cmentarzach granit jest najczęściej spotykanym surowcem, z którego zbudowany jest Pomnik czy tablica nagrobna.

Historia Płyty Grobowej- Nagrobka

Granit jest skałą iglastą składającą się przede wszystkim z kwarcu, skalenia i plagioklazy ze zmieszanymi z nim drobnymi kawałkami minerałów. Granit może być biały, różowy, jasnoszary lub ciemnoszary. Skała ta wykonana jest z tzw. Magmy- czyli stopionego materiału, która jest powoli schładzana. Schłodzona magma odkrywana jest poprzez przesunięcia w skorupie ziemskiej i erozję gleby.

Oprócz rodzajów  surowca istnieje niezliczona ilość sposobów na personalizację nagrobka. Epitafia sięga od cytatów z Pisma Świętego do mętnych i humorystycznych wypowiedzi. Towarzyszące im statuetki mogą być wyryte w kamieniu, umieszczone na nim lub obok niego. Wielkość i kształt kamieni nagrobnych również się różni. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie kamienie są maszynowo polerowane i rzeźbione, a następnie drobiazgowo opracowywane ręcznie. Wszystko ogranicza tylko i wyobraźnia zleceniodawcy i przeznaczony na monument budżet.